Miód manuka - czym różni się od zwykłego miodu?

News

Większość z nas pewnie doświadczyła już wspaniałych właściwości miodu. Wiemy też, że miód z poszczególnych roślin będzie się różnił smakiem czy zapachem, ale ma również działanie, które jest mocno zróżnicowane. Jest wśród miodów jeden doskonały, wyjątkowy produkt a mianowicie miód z manuki.

Najdroższy miód świata

Najdroższy miód świata tworzony jest przez pszczoły, które żywią się nektarem z kwiatów krzewu Manuka. Krzew ten rośnie w Nowej Zelandii i prawdziwy miód z manuki powinien pochodzić właśnie z tamtych regionów. Choć jest bardzo drogi, ale znany już na całym świecie. Swoją sławę zawdzięczać będzie przede wszystkim wielu wyjątkowym właściwościom. Miód ten przede wszystkim ma właściwości chroniące nas przed bakteriami podobnie jak antybiotyki, niekiedy nawet to działanie będzie silniejsze. Substancje aktywne pozwolą nam walczy między innymi z gronkowcem złocistym.

Ta wyjątkowa substancja ma w składzie methylglyoxal a więc naturalny antybiotyk. Badani pokazały, że w czasie stosowania miodu ilość bakterii, które są dla nas niezdrowe będzie maleć. Dobroczynność rośnie cały czas. Ma on działanie probiotyczne. Będzie się charakteryzować również działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybicznym. Ten wyjątkowy związek jest aktywny również w innych miodach, ale to właśnie w miodzie z manuki będzie go najwięcej. Im większe będzie stężenie tego składnika tym zdrowszy będzie dla nas ten wybrany miód. Minimalne stężenie potrzebne do uzyskiwania dużych korzyści zdrowotnych to około 100 mg na kilogram.

Działanie probiotyczne miodu

Dobroczynne właściwości miodu manuka

Można powiedzieć, że miód manuka to produkt dobry na wszystko. Spożywany jest regularnie i będzie z jednej strony poprawiał odporność, z drugiej również wzmocni organizm. Może mieć wpływ na utrzymywanie odpowiedniej równowagi bakteryjnej w jelitach. Miód manuka stosowany może być przy różnych infekcjach oraz w przypadku ostrego bólu gardła czy katarze. Spożywanie miodu z manuki będzie wskazane dla tych osób, które mają problemy żołądkowe, wrzody, jelito nadwrażliwe. Będzie skuteczny w różnorakich problemach skórnych takich jak trądzik czy liszaj. Wykorzystuje się go również jako kosmetyk w postaci maseczki, którą nakłada się na twarz na czas około 15 minut.

Działa wygładzająco oraz oczyszczająco. W przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń można również go zastosować, jednak najlepiej decydować się na stosowanie go w razem z lekarzem. W ostatnim czasie pojawiają się stwierdzenia, że jest to produkt, który nadaje się również na stosowanie w początkowym rozwoju problemów nowotworowych. Jednym przeciwskazaniem do stosowania takiego produktu będzie przede wszystkim uczulenie na produkty pszczele.